زعفران

زعفران

زعفران طلای سرخ، سلطان ادویه جهان می باشد. ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان است که به خاطر شرایط خاص آب و هوایی که دارد بالاترین کیفیت زعفران را تولید می کند. کلاله های زعفران که معمولا سه رشته‌ای هستند قسمت تجاری و خوراکی زعفران را تشکیل می دهند؛ که در صنایع غذایی، شیرینی پزی و نوشابه سازی استفاده می شود و خاصیت دارویی بالایی دارد. زعفران در مناطق خشک و نیمه خشک کشت می شود. احتیاج به خاک سبک، بافت متوسط با نفوذپذیری بالایی دارد.
بیشترین سطح زیرکشت زعفران در استان خراسان انجام می گیرد که این گیاه کاملا مقاوم به سرما می باشد و تا دمای ۲۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند. بهترین زمان برای کشت زعفران خرداد ماه است.
زعفران گیاهی ست که به کم آبی مقاوم است، آبیاری زعفران بین ۳ تا ۵ نوبت صورت می گیرد.
آب اول (گل‌آب): از اول مهر تا ۲۰ آبان بهترین زمان برای آبیاری می باشد. کودهای مورد استفاده در این دوره منو پتاسیم فسفات_کلات آهن_اسیدهیومیک_ریزمغذی_جلبک دریایی می باشد.
آب دوم (زاچ‌آب): مهم ترین آبیاری برای گیاه زعفران محسوب می شود. که بعد از برداشت گل زعفران صورت می گیرد. کودهای مورد استفاده در این دوره NPK های ۲۰-۲۰-۲۰ _اسیدهیومیک_ اوره می باشد.
آب سوم (زرد‌آب): از دوره آغاز خزان برگ تا اوایل بهمن ماه می باشد، که بهتر است همراه با کود سولفات پتاسیم باشد. از بهمن ماه تا اسفند چون ریشه توانایی جذب عناصر غذایی را ندارد بهتر است عناصر غذایی را به صورت محلولپاشی در اختیار گیاه قرار دهیم. کودهای محلولپاش در این دوره عبارتند از : اسیدهیومیک_ریزمغذی_جلبک دریایی و بعضی از کودهای NPK می باشد.
نکته مهم در رابطه با آبیاری زمین زعفران این است که وقتی زمین زعفران توسط بارندگی ها مرطوب و خیس می شود به هیچ عنوان نباید آبیاری صورت گیرد؛ چون زعفران نسبت به زیادی آب حساس می باشد و حتی باعث پوسیدگی گیاه می شود به همین دلیل زعفران در استانهای شمالی کشور به هیچ عنوان کشت نمی کنند.
اگر خشکسالی وجود داشته باشد نیاز به آبیاری چهارم و پنجم می باشد که به زاچ آب دوم و سوم یا کلش آب معروف است.
روش برداشت زعفران دستی می باشد و بهتر است که در دمای پایین یعنی صبح زود برداشت شود زمانی که گل ها هنوز باز نشدند. بعد از جداسازی کلاله باید آن را خشک کنند.به هیچ عنوان نباید از نور خورشید برای خشک کردن زعفران استفاده کرد. برای عطر و طعم و رنگ بهتر زعفران بهتر است آن را در شیشه های تیره یا ظروف فلزی نگهداری کنند.
عوامل موثر کشت زعفران:
1_ نیاز به آب کم
2_ایجاد اشتغال
3_ارزش اقتصادی بالا(در هر یک هکتار زمین زعفران بین 12 تا 39 کیلوگرم زعفران برداشت می شود)
4_صادرات و ارز آوری
5_ امکان بهروری تا 9 سال را دارد
6_ ماندگاری زیاد محصول
7_ نیاز به ماشین آلات پیچیده ای ندارد
8_ حمل و نقل آسان

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها